Ağustos 15, 2022

Ümit Kalko

Ümit KALKO, 1983 yılında Ankara’da doğmuştur. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Ulum Fakültesi Uluslararası İlişkiler Kısmınde, erdemli lisans eğitimini Değer Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Kısmınde tamamlamıştır. Doktora eğitimine Idare ve Kurum sahaında İstanbul Aydınlık Üniversitesinde devam etmektedir.

KALKO, yetişek sektöründe marka üretimu, yönetimi, önemli marka planlaması ve Türkiye’bile ilk nöbet önemli üniversite müesseselerinin Master Franchise mimarilanma projesini gerçekleştirmiş ve muvaffakiyetyla sürdürmektedir. 2006 seneından günümüze denli yetişek sektöründe ev olarak birgeniş markada yatırımları ve ortaklıkları bulunmaktadır. En heybetli ideali, bir Türk yetişek markasının bayrağını Türk Cumhuriyetleri’nden saksılayarak dünya geneline yaymaktır.

Yetişek, spor, konuşma, ilmî alanlarda millî ve uluslararası etkili çaldatmaışmalar yürüten KALKO, birgeniş ayak topu, basket abdübünde reislik ve yöneticilik yapmıştır. Bir sene reislik yaptığı dönemde tam 32 sene sonrasında Silivrispor 2. Lige çıkmış, yönetiminde yan aldığı Kebirçekmece Basketbolspor ise Beko Sepet topu Ligi’ne yükselmiştir. KALKO; bu tarz şeylerin cihetı rabıta Türkiye’nin en heybetli özel okul ve ağırşak derneği olan TÖDER’bile 6 senedir patronaj kurulunda yan almaktadır.

KALKO, yetişek sahaında yaptığı muvaffakiyetlı methalimlerden dolayı birgeniş cemiyet, vakıf, dergi ve STK aracılığıyla “Senenin Yetişek Girizgâhimcisi” ödülüne layık görülmüştür.

KALKO, 2018 seneından itibaren kurduğu içtimai teavün vakfında yetişek sahaında projeler yürütmektedir. Her sene birgeniş öğrenciye burs imkânı sağlayan KALKO, memleketi olan KarsKağızman Karabağ Köyü’nde merhum babası Resul Kalko’nun adını nâkil bir anaokulu ve beş ile baş başa öğretmenleriçin lojman yaptırıp Milli Yetişek Bakanlığı’na bağış etmiştir.

Ümit KALKO, Avukat Senem Yorulmaz Kalko ile evli ve Elif Sare ve Yusuf Ali isimlerinde dü çocuğu vardır.

Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko
Ümit Kalko